Teklink Akıllı Ev Sistemleri

Ev hayatını kolaylaştıran, güvenlik sağlayan, nano teknoloji bina otomasyonu kontrol sistemleridir. Yaşanılan mekanları, gelişen teknolojilerle bütünleştirerek daha konforlu, daha güvenli ve daha keyifli bir yen haline dönüştürmek, kısaca akıllı ev olarak tanımlanmaktadır. Bu sistemde ev içinde kullanılan birçok kumandanın karmaşası yerine görsel ekranlı tek bir kumanda ile tüm cihazlar kolaylıkla kontrol edilebilmektedir. Bu sayede evin herhangi bir noktasından arzu edilen bölgenin aydınlatma kontrolü, perde ve panjur kontrolü, çok bölgeli müzik ya da başka bir cihazın kullanımı, aynı kumanda ile birlikte kontrol etme özgürlüğü sunulmaktadır. Evde kullanılan elektrik anahtar ve prizleri, akıllı ev otomasyonları ile bir düğmesine dokunulduğunda istenilen birçok işi aynı anda yapılabilmektedir. Bu sistemler, birlikte akıllı binaların vazgeçilmez parçasıdır. Bu sayede evden uzak bir yerde klima, fırın gibi cihazlar çalıştırılabilir.
Eve ulaşıldığında sıcak ve canlı bir ortam ile beraber hazır bir yemek ile hayatın kolay yönlerine kavuşulmaktadır. Bunu yanında uzaktan kumanda ile sigortalar kapatılabilir, işerinden evin odaları kamera ile takip edilebilir. Ev otomasyonu sistemleri birçok olanak sunmaktadır. Örneğin evin herhangi bir noktasından istenilen bölgenin aydınlatma kontrolünü, perdeleri ve panjurları kontrol ederek, gün ışığından maksimum yararlanmayı sağlar. Sensorları ev içindeki aydınlığı otomatik olarak ayarlayarak enerji sarfiyatını sağlar. Evden çıkarken tek düğmeyle bütün kapıları, elektrik düğmelerini ve elektrikli cihazları kapatır. Açık kalan kapı ve pencereler için uyarır. Kombi, klima, fırın gibi cihazları kontrol ederek, eve gelindiğinde hazır ve sıcak bir ortamı sağlar. Uzun süre evden uzaklaşıldığında düzensiz olarak perde, panjur ve ışıkları açıp kapatarak, belli aralıklarla yüksek sesle müzik çalarak evde yaşayan var gibi davranır. belirlenen saatlerde bahçe sulanır.

Teklink Akıllı Ofis Sistemleri

Teklink Akıllı Ofis Sistemleri, küçük ve orta ölçekli işletmeler için güvenlik, emniyet, konfor ve enerji tasarrufu sağlayan çözümler sunmaktadır. Ofisiniz ister tek lokasyonda ister çoklu lokasyonda olsun Teklink ile ofisinizi 7/24 izleyebilir, otomasyon senaryoları ile enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Ofisinizin tüm bölümleri bir cep telefonu uzaklığınızda olur.
Güvenlik Her Zaman Devrede
Çalışanlarınız alarmı kurmayı unutsa bile Teklink Akıllı Otomasyon Sistemleri size hatırlatır. Alarmınızı günün belirli bir saatinde veya ofisinizde belirli bir süre hareket algılanmadığında otomatik olarak aktive edebilirsiniz.

Teklink Akıllı Bina Sistemleri

Akıllı binalar enerji verimliliğini arttırmak için, binaların enerji harcamalarının otomatik olarak bina içerisinde bulunan donatılarla kontrol edilebildiği bir sistemdir.
Akıllı binanın en önemli görevi, kullanıcı konforundan ödün vermeden binanın enerji harcamalarının en alt düzeyde olmasını sağlamaktır. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplam enerjinin çok önemli bir oranı binalarda kullanıcı konforunu en üst düzeyde tutmak için klimalar, ısıtma ve havalandırma sistemleri, aydınlatma vb. gibi araçların otomatik olarak kontrol altına alınmaktadır.
Akıllı binaların en önemli hedefi binalarda enerji verimliliğini arttırmak ve kullanıcı konforunu en üst düzeyde tutmak ve harcanan enerjiyi minimum düzeyde tutmaktır.
Akıllı binalarda pek çok özellik bir arada bulunur, beklentilerin üstesinde donanımları içinde barındırlar. Ancak istenilen işlerin, süreçlerin yerine getirilmesi için enerjinin en düşük seviyede kullanılması istenir. Akıllı bir bina servis ömrü boyunca en ekonomik şekilde hizmet vermelidir. Bunun sağlanması için bir çok sistem organize bir şekilde kullanılır:
Bina otomasyon sistemi
-Enerji yönetimi sistemi
-Enerji kontrolü sistemi
-Merkezi kontrol ve izleme sistemi
Ülkemiz gibi güneş enerjisi bakımından yeterli potansiyele sahip bir yörede, güneşin ve rüzgârın istenilen etkilerinden yararlanmak ve istenmeyen etkilerinden korunmak üzere, bütün tasarım parametreleri, özellikle de bina kabuğu çevre etkilerine göre kendini ayarlayabilecek şekilde tasarlanmış pasif sistemler ve bu sistem öğeleriyle tam uyumlu çalışabilecek mekanik, elektrik-elektronik ve otomasyon sistemlerinin var olduğu binalar gerçek akıllı binalar olarak kabul edilir. Akıllı binalara GN İNŞAAT’ ın A+ projesi olan Maltepe Yeshiil Residence örnek verebiliriz.
Ülkemizde ‘Akıllı Bina’ olmanın önde gelen ölçütleri ve temel özellikleri, öncelikle kartlı giriş sisteminin varlığı, iklimlendirme, havalandırma, yangın algılama, alarm, güvenlik, aydınlatma ve asansör sistemlerinin akıllı olması ayrıca bu sistemlerin birbiriyle sorunsuz olarak tek merkezden kontrol edilip, yönetilmesi olarak gösterebiliriz.