MODÜLER YAPILI KORUYUCU AKILLI MASKE

Buluş Teklink A.Ş. Firma yetkilisi Mustafa Çalış tarafından icat edilmiş, farklı özellikleri bünyesinde barındıran ve tüm yüz hatlarını kaplayan bir maskedir. Koruyucu dijital maske, çeşitli özelliklere sahip parçaların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Yanları ile gözleri kapatan gözlükler, alında dijital gösterge bandı, ağız ve burnu kapatan maske ve başı örten koruyucu kumaş parçalardan oluşur. Buluş, sağlık sektörü, madencilik sektörü, Tünel, Kimya Fabrikaları, Laboratuvarlar, Medikal sektörü başta olmak üzere gerekli tüm sektörlerde kullanılabilir.

Koruyucu akıllı maske modüler bir yapıya sahip olduğu için gerekli görüldüğünde ayrı parçalar halinde de kullanılabilmektedir. Koruyucu akıllı maske, N95 maske, gözlük, Nano Kapak, Nabız Ölçer, Termometre, Tansiyon Ölçer Gaz filtresi, ağız ve ortamdaki bakterileri algılamak için sensörler içerir. Ve birçok sensör ile birçok isteğe bağlı özellik eklenebilir. N95 maske kısmı atılabilir ve gerektiğinde yeni bir N95 maskesi ile değiştirilebilir. Ayrıca isteğe bağlı olarak maskeye dereceli camlar eklenebilir.

Sağlık sektöründe çeşitli salgın ve bulaşıcı hastalıkların tedavisinde kullanılan maske, diğer yandan N95 maskesi ile ağzı ve burnu koruyacak, alındaki dijital ekran ile bilgilendirme yapma imkanı sağlayacak. Sıcaklığı otomatik veya manuel olarak ölçen sensörler sayesinde alan. Dışarıdan gelen gazların ölçülebilmesi, çeşitli zararlı gazların da tespit edilmesini sağlayacaktır. Koruyucu dijital maskenin alt kısmında bulunan bakteri tespit filtresi ve gaz tespit filtresi ile ağız ve ortamdaki bakterileri tespit edebilecektir. Ayrıca bluetooth ile haberleşecek ve mobil uygulamalar ile otomatik olarak iletişim sağlayacaktır.

Modüler yapıya sahip koruyucu dijital maskenin detaylı özellikleri aşağıda verilmiştir.

Sıcaklık ölçüm ekranlı kafa bandı: Yoğun bakımda veya ameliyatta bulunan sağlık çalışanlarının ateşi olması durumunda sensörler sayesinde dijital ekran sayesinde otomatik veya manuel olarak sıcaklığın ölçülmesini sağlayacak ekrandır. Sıcaklık ölçüm ekranına bağlanan bant bant alın bölgesinde bant olarak kullanılabildiği gibi maske ile bir bütün olarak kullanım imkanı da sağlar. Alt kısmındaki tırnaklar sayesinde bardaklara takılabilir veya bardaklardan ayrılabilir.

Kulak termometre sensörü: Kulak bölgesine yerleştirilen ısı sensörleri sayesinde ateşi yükselen sağlık personeli veya doktorların dijital ekrana bilgi göndermesi sağlanır.

Koruyucu nano kumaş: Nano teknoloji sayesinde yüz maskesinin belirli noktalarına monte edilecek ve baş bölgesini virüslerden koruyacaktır. İsteğe bağlı olarak sadece maske veya maske ve nano kumaş birlikte kullanılabilir. Gaz sayacı ekranı: Sensörler yardımıyla ortamdaki gaz oranını uyardıktan sonra ekrana bilgi verir.

Bakteri sayacı gösterimi: Ortamdaki bakterilerin ekranda bilgi olarak aktarılmasını sağlar.

Koruyucu gözlük: Geniş yapısı ile isteğe bağlı olarak dijital ekran bandı ile veya maske ile entegre olarak kullanılabildiği gibi maliyet açısından da ameliyatlarda sadece gözlük olarak kullanılma imkanına sahiptir. Yanlar tamamen kapalı.

Ağız içi bakteri testi: Maske içerisine yerleştirilen özel bir ekipman sayesinde ağızdaki bakterileri tespit edecektir.

Gaz algılama filtresi: Ortamda oluşan zehirli gazları emecek, zehirli gazları algılayacak ve alın bandındaki ekrana iletecektir.

Tansiyon, nabız, kalori ve atılan adım sayısı gibi verileri ekrana ve mobil uygulamaya aktarma özelliğine sahiptir.

Bakteri tespit filtresi: Ortamdaki bakterileri algılayarak alın bandındaki ekrana iletecektir.

N95 maske: Maske modüler yapıda olup isteğe bağlı bağımsız opsiyonel entegre donanım ile modüler yapıda koruma sağlayacaktır.

Maskenin 4 parçadan oluşması (maske, gözlük, alın bandı, Nano örtü) isteğe bağlı olarak ayrı ayrı kullanılması, isteğe bağlı olarak bir bütün halinde çalışması ekonomik bir avantaj sağlar. Dijital maske, birçok sensör ile geliştirmeye açık bir maske projesidir. Örneğin nabız ölçümü, tansiyon, şeker ölçümü gibi özelliklere eklenebilir. Dijital maskede görüntü okuma özelliği olacaktır. Bluetooth özelliği sayesinde cep telefonları ile mobil uygulamalar ve maske arasında iletişim kurulabilecek. Ayrıca akıllı maske bulut hizmeti olarak veriler veri merkezi üzerinden iletilecek ve bilgiler bulut hizmeti olarak kurumlara aktarılacaktır.